0

Merhaba Kalite Kayısı ailesinin değerli okurları, bugün komposto severlerin favorisi olabilecek çok güzel bir tarifi daha sizinle paylaşıyoruz. 4 farklı kuru meyve kullanarak hazırlayacağımız hoşafımız zengin vitamin ve minarelli yapısı ve lezzeti ile gönüllerinizi fethedecek.

Zengin kuru meyveli hoşafın tarifine geçmeden önce www.kalitekayisi.com web mağazasında bulunan hoşaf yapımında kullanabileceğiniz yüksek kaliteli ürünlerden birkaçına göz atacağız. Bu ürünler sırası ile gün kurusu kayısı, sarı kuru kayısı, hoşaflık mayhoş kuru kayısı, hoşaflık kuru vişne, hoşaflık kara erik, hoşaflık erik dilimi, hoşaflık kuru mürdüm eriği ve hoşaflık armut kurusu.

Gün Kurusu Kayısı

Kalite Kayısı web mağazasının en çok sipariş edilen ürünlerinden olan kuru kayısı .çeşitlerimiz dünyaca ünlü Malatya kayısısından elde edilmektedir. Gün kurusu kayısı Malatya kayısısının güneş ışığı altında kurutulması ile elde edillirken, www.kalitekayisi.com web mağazamızda siz değerli müşterilerimize 2 çeşit gün kurusu kayısı sunmaktayız. Jumbo gün kurusu kayısı ve  1 numara gün kurusu kayısı. Bu 2 farklı ürün aynı yüksek kalitede olmasına ragmen farklı boyutta olmalarından dolayı farklı isimlendirilmişlerdir. Jumbo boy Gün kurusu kayısı ve 1 numara gün kurusu kayısıya göre daha büyük boyutludur. Gün kurusu kayısı zengin demir ve bakır içeriğine sahiptir.

Gün kurusu kayısının bir çok faydası olmasına ragmen kısaca sindirim sistemi sağlığımızın en büyük destekçisidir. Her gün 3-4 adet yenmesi durumunda özellikle protein ağırlıklı beslenenlerin kabızlık problemini büyük ölçüde ortadan kaldırır. Gün kurusu kayısının diğer bir çok önemli faydası da anemi (kansızlık) ile mücadelede vücudumuzu desteklemesidir. Gün kurusu kayısı tamamen doğal ve organik yollar ile elde edilmekte olup, gün kurusu kayısıdan bir çok pasta, tatlı ve hoşaf (komposto) çeşidi yapılabilmektedir.

Sari Kuru Kayisi

Sarı kuru kayısı Kalite Kayısı web mağazasının miktar olarak en çok sattığı ürünüdür. Sarı kuru kayısı Kalite Kayısı markasının ihracat ürünlerinin başında gelmekle birlikte yurt içi satışalarımızda da büyük % ye sahiptir. Sarı kuru kayısı Malatya kayısısına islim dediğimiz hava geçirmeyen yapılarda, islimin muhteva ettiği oksijen tükeninceye kadar ispirto ile tutuşturulmuş kükürtün nüfuzu ile yaş kayısının suyunun büyük bir bölümünü bırakması sağlanarak elde edilir. İslimden çıkarılan kuru kayısılar güneş ışığı altında bir süre kurutulduktan sonra çekirdeğinden ayrılır (patik çıkarma). Daha sonra tekrar güneş ışığı altında kurutulması ile sarı kuru kayısı ürünü hazır hale gelir. www.kalitekayisi.com web mağazamızda siz değerli müşterilerimize 2 çeşit sarı kuru kayısı sunmaktayız.

Jumbo boy sarı kayısı ve 1 numara sarı kayısı. Bu 2 farklı ürün aynı yüksek kalitede olmasına ragmen farklı boyutta olmalarından dolayı farklı isimlendirilmişlerdir Jumbo sarı kuru kayısı 1 numara sarı kuru kayısı göre daha büyük boyutludur. Sarı kuru kayısının bir çok faydası olmakla birlikte en önemlileri; lif bakımından zengin oluşu, diyet yapanlar için lezzetli bir ara öğün alternatifi oluşu, anemiye karşı vucuda destek sağlaması ve sindirim sistemi sağlığını desteklemesidir.

Hoşaflik Mayhoş Kuru Kayısı

Hoaşfalık mayhoş kuru kayısı ekşi Malatya kayısısının güneş ışığı altında doğal yollar ile kurutulması ve sonrasında dilimlenmesi ile elde edilmektedir. Kuru meyve çeşitlerinden mayhoş kuru kayısı kendine özgü ekşimsi tadıyla en lezzetli kuru meyvelerden biridir. Kuru Kayısının ihtiva ettiği yüksek demir ve bakır minareli ve zengin lifli yapısı ile tüketilmesi vücut sağlığımızı destekleyecek doğal bir üründür.

Hoşaflık Kuru Vişne

Kuru Vişne, Kalite Kayısı web mağazamızın en çok talep gören ve hakkında sorular sorulan kuru meyvesidir. Yazın mevsiminde toplanmış vişnelerin güneş ışığı altında kurutulması ile elde edilir. Vişne meyvesi %80 oranında su ihtiva eder ve vişneler kurutulduktan sonra besin yoğunluğu artar. Kuru vişne patalarda, tatlılarda ve komposto yapımında da kullanıldığı gibi aynı zamanda çekirdekli bir atıştırmalık olarakta sıkça tüketilir. Kuru vişne A ve C vitaminleri ve Kalsiyum, Fosfor ve demir mineralleri yönünden zengin bir kuru meyvedir. Bir çok hastalığa karşı vücudu desteklediği gibi boşaltım ve dolaşım sistemlerinin sağlıklı çalışması konusunda önemli bir destektir. Bağırsak sağlığı konusunda fark yaratırken aynı zamanda kalbe olan desteği ile de tam bir kalp dostudur.

Hoşaflık Kuru Kara Erik

Kara Erik kurusu kuru meyveler arasında belki de en lezzletli olanıdır. Malatya’ya özgü siyah eriğin güneş ışığı altında kurutulması ile elde edilir. Etli yapısı nedeniyle sıkça atıştırmalık olarak tercih edilen kara kuru erik aynı zamanda bir çok pasta, tatlı ve hoşaf yapımında da kullanılır. Kara erik kurusunun bir çok faydası olmasına ragmen biz burada sadece en çok bilinen birkaçından bahsedeceğiz. Kuru erik ihtiva ettiği yüksek potasyum ile kalp ve sinir sistemi uyarılarının doğru bir şekilde çalışması hususunda vücudumuzu destekler. Kuru erik lifli yapısıyla bağırsak sağlığını destekleyerek düzenli tüketilmesi halinde kabızlığı ortadan kaldırabilir.

Hoşaflık Kuru Mürdüm Eriği

Kuru mürdüm eriği çok lezzetli bir kuru meyvedir. Zengin potasyum ve c vitamin içeriğine sahip olan mürdüm eriğinin güneş ışığı altında kurutulması ile elde edilir. Kan yapımına yardımcı etkisi ve antioksidan özelliği ile sağlıklı beslenme konusunda fark yaratır. Kalite kayısı ailesi olarak pasta, tatlı ve komposto yapımında kullanılan kuru mürdüm eriğini sizlerle buluşturabilmenin mutluluğunu paylaşıyoruz. www.kalitekayisi.com web mağazamızda bulunan tüm ürünler ve kuru meyveler de dahil olmak üzere yüksek kalitelidir.

Hoşaflık Armut Kurusu

Hoşaflık armut kurusu kendine özgü yumuşak dokusu ve lezzeti ile kuru meyvelerin en çok tercih edilenlerinden biridir. Kalite kayısı web mağazamızda bulunan ürün yelpazemiz göz önüne alındığında armut kurusu en önemli kuru meyve çeşitlerinden biridir. Vitamin ve minareller açısından çok zengin olan armut kurusu salgı bezlerimizin sağlıklı çalışmasını desteklerken böbrek sağlığımıza da olumlu etki eder. Vücut direncini arttırırken, bağışıklık sistemimizi de güçlendirir. www.kalitekayisi.com web mağazamız doğal yollarla üretilmiş ve sağlıklı kuru meyveleri siz değerli müşterilerimizle buluşturduğu için kıvanç duyar.

Hoşaf Tarifi

Kalite Kayısı web mağazamızda bulunan ve zengin kuru meyve hoşafı yapımında kullanabileceğimiz yüksek kaliteli ürünlerden birkaçını açıkladık. Şimdi zengin kuru meyve kompostosu tarifine geçebiliriz.

Zengin Kuru Meyve Hosafı Hazırlanmasında Kullanılabilecek Malzemeler

  • Gün Kurusu Kayısı (150 gr)
  • Sari Kuru Kayisi (150 gr)
  • Mayhoş Kuru Kayisi (150 gr)
  • Kuru Vişne (150 gr)
  • Kuru Kara Erik (150 gr)
  • Kuru Mürdüm Eriği (150 gr)
  • Armut Kurusu (150 gr)
  • 1 çay bardağı toz şeker (su bardağı da olabilir – şeker ilavesiz de yapabilirsiniz )
  • Bir avuç karanfil
  • 3 lt su

Zengin Kuru Meyve Hosafı Hazırlanışı

Öncelikle yukarıda adı geçen kuru meyvelerden  4 tanesini seçip (istediğiniz dördünü seçebilirsiniz hatta tamamından da kullanabilirsiniz damak tadınıza göre seçim sizin) seçtiğimiz kayısıları 2 ye ya da 4 e bölerek tüm kuru meyveleri derin bir kaba koyup 1.5 saat suda bekletiyoruz. Daha sonra suda yumuşamış olan kuru meyveleri kayanayan şekerli ve karanfilli  suya ilave ediyoruz. 20 dk kısık ateşte kaynadıktan sonra karanfilleri sudan alıyoruz. Daha sonra hoşafımızı soğuması için beklemeye alıyorz.. Soğuduktan sonra Zengin Kuru Meyve Hosafımız servise hazırdır.

Afiyet olsun

Kalite Kayısı

Sizde hemen Kalite Kayısı web mağazamızdan alışveriş yapabilmek için lütfen buraya tıklayın.

Bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı