Dut pestili günümüzde fabrikalarda ve el yapımı olarak evlerde yapılmaktadır.

Dut pestili kuru dut veya yaş duttan yapılabilmektedir.

Yaş Duttan yapılan dut pestili;yaş dut bakır kazanlarda kaynatılır. Kaynatılan yaş dutun şırası süzülerek posasından ayrılır.Elde edilen dut şırası ayrıca bakır kazanlarda kaynatılır. Kaynatılan şıraya önceden su ve undan hazırlanan bulamaç aktarılır. ( Un yerine Buğday nişastası da kullanılabilir). Bu haliyle belli bir süre karıştırılarak kaynatılmaya devam edilir. Kaynayan bu bulamaç belli bir kıvama geldikten sonra ateş söndürülür. Elde edilen bu pestil bulamacı temiz bezler üzerine belli bir incelikle güneşe serilerek kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra bezler üzerindeki pestil bezlerden özenle çekilip sökülür. Elde edilen dut pestili demetler halinde kesilip hazırlanır ve sofralara sunulur.

Kayısı pestili yaş kayısı veya kuru kayısıdanda elde edilir.

Kuru Kayısı pestili;isteğe göre bir miktar kuru kayısının bir kab içerisinde yumuşaması için bir miktar su ilave edilir. Yumuşamış kayısı robottan geçirilir.

Robottan geçirilmiş kayısının elde edilen püresi bir kazana koyularak bir miktar su ilave edildikten sonra kaynatılır. Ayrıca su ve bir miktar nişastadan bir karışım elde edilir.

Elde edilen bu karışım kaynayan kazana aktarılır.Karıştırılarak tekrar kaynatılır. Belli bir kıvama geldikten sonra temiz bezler üzerine serilmiş naylon jelatinler üzerine belli bir incelikle serilir ve güneşe birakılır. Kuruduktan sonra belli ölçülerde kesilerek demetler haline getirilir.Kayısı pestili sofralara sunulur.

Üzüm suyundan Orcik(Sucuk) yapılışı; İsteğe göre bir miktar Üzüm sıkılıp süzülerek elde edilen üzüm suyu kazandan kaynatılır.

Bir miktar su içerisine bir miktar Buğday nişastası eklenerek karıştırılıp elde edilen karışım kaynamakta olan üzüm şirası  kazanına yavaş yavaş aktarılır. Karıştırılarak tekrar kaynaması sağlanır.

Kaynayıp belli bir kıvam aldıktan sonra ateş söndürülür. İplere dizilen cevizler bu karışım içerisine tamamen bandırılır. Daha sonra bu ipler güneş altına kurumak üzere birakılır. Kuruduktan sonra Üzüm Orcik (Sucuk) sofralara sunulmak üzere hazırdır.

Dut Pekmezinden Orcik (Sucuk) yapılışı; İsteğe göre bir miktar dut pekmezi bir miktar su içerisinde karıştırılarak kazan içerisine konulup kaynatılır.Su ve Buğday nişastasından elde edilen karışım kaynayan kazan içerisine aktarılır. Karıştırılarak tekrar kaynatılır.

Belli bir kıvam aldıktan sonra altından ateş söndürülür. İplere dizilen cevizler kaynatılan bulamaç içerisine tamamen bandırılır.Bu ipler güneş altına asılır.Kuruduktan sonra Dut Orcik (Sucuk) sofralara sunulmak üzere hazırdır.

Kayısı atomu yapılışı; İsteğe göre bir miktar gün kurusu kayısı yumuşatılmak üzere bir kaba koyularak bir miktar su ilave edilir.Gün kurusu kayısı yumuşadıktan sonra robottan geçirilir.

Elde edilen kayısı püresi bir kazana koyulur.içerisine biraz su ilave edilerek bir miktar tarçın ve karanfil katılarak hamur haline getirilir.

Hamur haline getirilen kayısı püresi  topaklar halinde isteğe göre Fındık,Kayısı çekirdeği,Yer fıstığı,Antep fıstığı gibi kuruyemişlerle topak haline getirilir ve hindistan cevizini de bandırılarak kayısı atomu hazır hale gelir ve sofralara sunulmak üzere hazırdır.

Gün kurusu kayısı; Kayısı ağacında kayısılar silkelenilerek toplanır.Toplanan kayısılar güneş altında temiz bezler üzerine serilir.3-4 gün bu haliyle güneşte kaldıktan sonra koyu bir renk alır.

Kayısı biraz buruştuktan sonra çekirdekleri çıkarılır. Çekirdekleri çıkarılan kayısılar bir kaç gün daha güneşte bekletilir.Kayısılar bir kaç gün güneşte bekletildikten sonra toplanır.Artık Kayısılar Gün kurusu kayısı olarak sofralara hazır durumdadır.

Sarı Kayısı;Kayısı ağacında kayısılar toplanır.Toplanan kayısılar kasalara doldurulur.Kasalar üst üste istiflenir.İslimleme yöntemi uygulanır.(İslimleme yöntemi kükürtün ateş üzerinde eritilerek meydana gelen buhar ile kayısıların sarartılması )İslimleme aşaması 12- 24 saat sürmektedir.

İstiflenen kaysılar bu aşamadan sonra temiz bezler üzerinde güneşe serilerek 3-4 gün bekletilip buruşması sağlanır.Daha sonra kayısıların çekirdekleri çıkarılıp tekrar güneşe serilir.2-3 gün güneş altında kaldıktan sonra toplanarak kasalara doldurulur.Artık Sarı kayısı pazarlama işlemine hazırdır.

İpe dizilmiş cevizlerin Pekmez, un ve nişasta karışımına daldırılıp 2-3 gün süre işle güneş ışığı altında kurutulması ile elde edilir. Çok lezzetlik ve yoğun enerj sağlayan bir yöresel üründür.

Kalite Kayısı ailesi olarak sitemizde bulunan tüm ürünlerin yüksek kaliteli olması önceliğimizdir. Etli, jumbo boy yaş meyvelerin güneş ışığı altında kurutulması ile elde edilen kuru meyvelerimiz kuruyemiş çeşidi yada komposto malzemesi olarak kullanılmak üzere siz değerli müşterilerimizi beklemektedir.

Kalite Kayısı ailesi olarak web mağazamızda bulunan tüm ürünlerin yüksek kaliteli olması ve internetten alışveriş deneyiminde “güvenli alışveriş” önceliklerimiz arasındadır.

Kredi kartı ile yapmış olduğunuz alışverişler de ödemeniz IYZICO güvenli ve korumalı (PCI – DSS sertifikalı system) ödeme sistemi aracılığı ile koruma altına alınmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz, IYZICO güvenli ve korumalı ödeme sistemi sayesinde güvendedir.

Still question?

Fill the form to ask you more questions, our suppoters will respone as soon as possible.