Üzüm, fazla su barındırdığı için kısa sürede bozulan bir üründür. Yılın her günü tüketmeye uygun olarak kurutularak farklı alanlarda kullanıma uygun hale getirilir. Su, zeytinyağı ve üzüm kurutma sodası kullanılarak kurutma işlemleri yapılır. Hazırlanan karışıma batırılan yaş üzümler bez üzerinde güneşli bölgeye yerleştirilir. Altta kalan bölgelerinin de güneşten faydalanabilmesi için günde en az bir kere ters çevrilir. Ortalama 4 – 5 gün sonunda kuru üzüm elde edilmiş olur ve hava almayacak paketlere konarak güneş görmeyen yerde muhafaza edilir. Çok lezzetli bir atıştırmalık yada ara öğün alternatifi olan Kuru üzüm faydaları bunlarla sınırlı değildir.

Tadı güzel olduğu kadar sağlıklıdır da kuru üzüm. Kurutulmuş meyveler Antik Romalılar döneminde o kadar değerli görülürlermiş ki spor etkinliklerinde kazananlara para ödülü olarak verilirlermiş. Bugünlerde Kaliforniya, Avustralya, Türkiye, Yunanistan, İran ve Şili’de büyük üzüm yetiştirme alanları vardır. Kuru üzüm, uzun bir süredir çeşitli tıbbi yararları ile de bilinmektedir. Kalite Kayısı ailesi olarak bu yararlardan sadece en çok bilinen bir kaçını aşağıda siz değerli müşterilerimizle paylaşacağız

Kuru Üzümün Faydaları

Anemi

Kuru üzüm, zengin demir içeriği ve yüksek B vitamini kompleksiyle anemi tedavisinde çok faydalı sayılabilecek doğal destekleyici ürünler arasında yer almaktadır. Ayrıca kuru üzüm yüksek bakır içeriği ile kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu teşvik eder ve kanı zenginleştirir.

Hipertansiyon

Günde bir avuç (25 gram) kuru üzüm tüketmek, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyumu vücudumuza almaya yardımcı olur.  Aynı şekilde kuru üzümde bulunan lifler, damarlarda oluşan sertliği azaltmaya destek sağlar. Kuru üzüm, yeteri kadar tüketildiğinde  kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve genel anlamda kalp sağlığını destekler.

Göz Sağlığı

Göz sağlığı açısından da büyük faydaları olan kuru üzüm, sağlıklı gözler için gerekli olan A vitamini, beta-karoten ve alfa-karoten içerir. Günde bir avuç kuru üzüm yemek, sarı nokta (makula dejenerasyonu) adıyla bilinen göz hastalığına yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Bu hastalık, en çok 50 yaş üzeri kişileri etkilemektedir.

Kanser

:Kuru üzüm,  içerisinde Kateşinler olarak bilinen yüksek seviyelerde polifenolik antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar tümörlerin, özellikle de kolon kanserinin ortaya çıkmasına neden olan serbest radikalleri avlarlar. Diyetinize kuru üzümleri dahil etmek, birçok kanser türünü önlemeye yardımcı olmak adına çok yararlı görülmektedir.

Sindirim

Üzümün zengin lif içeriği bilinmektedir. Bu nedenle, kronik kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olması açısından günde bir avuç kuru üzüm tüketmek çok faydalı görülmüştür. Düzenli kuru üzüm tüketmek  bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olarak, gastrointestinal sisteminizi sağlıklı tutmak için vücuda destek sağlar

Yüksek Enerji Seviyesi

Kuru üzüm içerdiği yüksek miktardaki glukoz ve oranıyla yüksek enerji içeren doğal besinler arasındadır. Hızlı bir enerji takviyesi gerektiğinde kuru üzüm imdadınıza koşabilir. Birçok sporcu ve vücut geliştiricisinin enerji seviyelerini hızlıca yükseltmek için bol miktarda kuru üzüm tüketmesinin sebebi budur.

Kalite Kayısı olarak doğal, yöresel, sağlıklı ve yüksek kaliteli ürünleri siz değerli müşterilerimizle buluşturduğumuz için çok mutluyuz. Kalite Kayısı web mağazasının en çok satılan ürünlerinden biri olan
kuru üzüm siparişi vermek için lütfen hemen buraya tıklayın.

www.kalitekayisi.com web mağazamızda bulunan tüm ürünler yüksek kaliteli olup, siz değerli müşterilerimizie 3 farklı yöresel kuru üzüm çeşidi sunmaktayız. Bu üzümler sırasıyla Besni Kuru Üzümü, Kilis Karası Kuru Üzüm ve Tecde Kuru Üzümdür.

Bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı