0

Kuru Dut

Kuru dut, Kalite Kayısı www.kalitekayisi.com web mağazamızın en çok sipariş edilen ürünleri arasında yer almaktadır. Kuru kayısı ve yöresel ürünlerde yüksek kaliteli ürün ve hizmet sağlama anlayışı ile kurmuş olduğumuz Kalite Kayısı, yüksek kaliteli bir diğer yöresel ürün, atıştırmalık ve kuru meyve olan Kuru Dut ile ilgili bilgilendirici bu makaleyi siz değerli müşterilerimiz ile paylaşmaktan büyük mutluluk duymaktadır. Kuru dut faydaları ile ön plana çıkan önemli bir yöresel üründür.

Çekirdeksiz kuru dut www.kalitekayisi.com

Beyaz, kara, çekirdekli ve çekirdeksiz olmak üzere dört çeşidi olan dutun lezzetli ve besleyici olması çok yaygın olarak tüketilmesini de beraberinde getiriyor. Dut tatlılarda, pastlarda ve içeceklerde de kullanılabilirken aynı zamanda çok iyi bir atıştırmalıktır. Taze olarak tüketilebilen dut, kuru olarak da tüketilebilmektedir. Güneş ışığı altında doğal yollarla kurutulan dutun uzun süre muhafaza edilebilmesinden ötürü kuru hali daha yaygın olarak tüketilmektedir. Zengin mineral ve vitamin kaynağı olan Dut meyvesinin çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Dut’un Faydaları

Dut, yüksek oranda vitamin, mineral, protein ve antioksidan içerir. Tüm bu içerdikleriyle dut;

 • Yüksek oranda demir içeren dut, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde artış sağlayarak ve kanın temizlenmesinde vücudumuzu destekler.
 • Kabızlık, şişkinlik, bağırsak krampları ve kurtlarına karşı vücudu destekleyerek sindirim sistemini düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Vücut direncini arttıran ve bağışıklık sistemini destekleyen dut gribe, soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı tüketilmesi faydalı olan kuru meyveler arasındadır.
 • Kuru dut, genel vücut direncini yükselterek yorgunluk hissini azaltmada yardımcı olur. Böylece kuru dut gün boyu zinde hissedebilmemiz için alınabilecek doğal destekleyici bir kuru gıdadır.
 • İçerdiği A vitamini ile dut, göz sağlığının korunmasına yardımcı olurken, düzenli kuru dut tüketimi vücudumuzun A vitamini ihtiyacının giderilmesinde büyük önem taşır.
 • Kuru Dut içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlarken, özellikle kış ayarında düzenli tüketilen kuru dut hastalıklara karşı daha iyi bir koruma sağlar.
 • Kuru dut içerdiği zengin K vitamini, kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyum sayesinde kemik rahatsızlıklarına yakalanmaya karşı vücudumuzu destlerken, düzenli kuru dut tüketimi daha güçlü ve sağlıklı bir iskelet yapısı için kemiklerimizin korunmasında ve güçlendirilmesinde önemli rol oynar. Düzenli Kuru Dut tüketimi özellikle kemik erimesine karşı vücut direncini arttırır.

Dut’un diğer Faydaları

 • Kuru dut birçok hastalığın tedavisinde vücudumuzu desteklediği gibi romatizmal ağrılara, böbreklerdeki ağrılarına, kansızlığa, strese ve yorgunluk etkilerine karşıda pozitif yönde etki eder.
 • Uykusuzluğa iyi gelmesi de kuru dutun faydaları arasındadır.
 • Ayrıca dut pekmez olarak yendiğinde ülser, gastrit gibi mide hastalıklarına iyi gelip mideyi rahatlattığı gibi bronşit, astım gibi akciğer rahatsızlıklarının tedavi sürecini destekler.
 • Dutun zeka geliştirici özelliği vardır ve çocuklara yedirilmesi tavsiye edilir.
 • Kuru dut doğru miktarda tüketildiğinde kalp sağlığını korumaya da yardımcı olur.
 • Meyvelerin aç karnına tüketilmesi bilindiği gibi kabızlık rahatsızlığının çözümüne iyi gelir ve kabızlık rahatsızlığına karşı her gün düzenli olarak 10-15 adet kuru dut meyvesi yenirse kabızlık sorunu büyük ölçüde ortadan kalkmış olur.
 • Özel bir beslenme programına göre düzenli beslenmeye çalışanların ara öğün tercihlerinde kuru dut çok lezzetli bir kuru meyve alternatifidir. Günlük tüketmeniz gereken kuru dut miktarını diyet programınızın amacına göre belirleyebilirsiniz. Kuru dut, İster zayıflamak için uyguladığınız diyet programlarında ara öğün alternatifi, isterseniz de kas kütlenizi arttırmak için ihtiyacınız olan ek enerji – besin kaynağı olarak tüketilebilmektedir.

www.kalitekayisi.com web mağazamızdan alışveriş yapmak için buraya ve hemen kuru dut siparişi vermek için lütfen buraya tıklayınız.

Kalite Kayısı Ailesi

Siz değerli müşterilerimizin sağlıklı gıdaya erişimini arttırmayı ve kolaylaştırmayı hedefleyen Kalite Kayısı ailesi olarak yöresel ürünlerin hazırlanmasından siz değerli müşterilerimize en temiz ve taze halleri ile ulaştırılmasına kadarki her aşamayı çok önemsiyoruz. Ayrıca ürünlerimiz ile ilgili bilgilendirici makaleleri de sürekli olarak sizinle paylaşmayı sürdürmeyi hedefliyoruz.

Saygılarımızla

Kalite Kayısı

Bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı