Gün kurusu kayısı dolması tatlısının tarifine geçmeden önce şunu belirtmek isteriz ki WWW.kalitekayisi.com web mağazamızın en çok sipariş edilen ürünlerinden olan Malatya gün kurusu kayısısı ile ilgili detaylı bilgiyi bloğumuzda bulunan  “Gün kurusu nedir? Ve Faydaları nelerdir?” adlı yazılarımızdan da elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda meşhur Malatya gün kurusu kayısı kullanılarak yapılan tatlılardan birinin tarifini vereceğiz.


Gün Kurusu Kayısı Dolması Tatlısı için Gerekli Malzemeler

  • Yarım kg jumbo boy gün kurusu kayısı
  • Yarım bardak toz şeker
  • 1 bardak kaynamış su
  • 1 buçuk yemek kaşığı tereyağı
  • Dövülmüş ceviz yada fındık
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • Kaymak yada hindistan cevizi


Gün Kurusu Kayısı Dolması Tatlısının Yapılışı

Tarife geçmeden önce www.kalitekayisi.com web mağazamızda” jumbo boy “ ve “ 1 numara boy ” adlı 2 çeşit gün kurusu kayısı ürünümüz bulunmaktadır. 1 numara ve jumbo boy kayısı aynı harmanın ürünü olup aynı kalitede kaysılardır ve aralarındaki tek fark kayısı tanelerinin boyutudur. Biz bu tatlı için özellikle jumbo boy gün kurusu kayısı modelini önermekteyiz. Jumbo boy gün kurusu kayısı dolması tatlısı için idealdir.

Öncelikle gün kurusu kayısılar ılık suda 1 saat bekletilerek iyice yumuşatılır ve sişmesi sağlanır. Daha sonra kayısılarımızın içini dolduracağımızdan her gün kurusu kayısı tanesinin ağzı tek tek bıçak ile kesilerek açılır.

www.kalitekayısı.com gün kurusu kayısı kuru kayısı dolması

 İçine başka bir kasede önceden karıştırmış olduğumuz dövme ceviz ve tarçın karışımı eklenir. Içi doldurulmuş kayısılar önceden eritilmiş tereyağında çok az kavrulduktan sonra (2 dk ), su ve şeker ilavesi yapılarak 15 dk kadar kaynaması sağlanır. Kaynadıktan sonra süzülür ve soğumaya alınır. Soğuyan kayısı dolmalarının üzerine kaymak yada hindistan cevizi serpilerek servis edilir.

www.kalitekayisi.com kuru kayısı dolması ve kaymak gün kurusu kayısı

Afiyet olsun.

Bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı