0

Kuru Meyveler ve diyet

Ülkemiz şartlarında günlük hayatın olağan stresi, koşuşturması ve yoğun iş temposu ile geçen ömrümüz de düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmek çoğunlukla ikinci planda kalmaktadır. Fast food zincirleri ile doğal olmayan yiyeceklere erişim kolaylaşmış ve beslenme alışkanlıklarımız sağlıksız yönde evrilmiştir. Ülkemizde gittikçe artan obezite de bunun en önemli göstergelerinden biridir. Bu bağlamda Kalite Kayısı ailesi olarak öğünlerinizi düzenlerken sağlıklı ve doğal gıdaya erişimizi önemsiyoruz.

Diyette kuru meyvenin önemi

Fazla kilo problemi, daha fit bir vücuda sahip olma isteği, hayatın koşuşturmacası sırasında daha zinde olabilmek, sabahları dinç uyanabilmek ya da spor programlarımızın daha verimli hale gelmesini sağlayabilmek gibi bir çok nedenle uzman görüşüne muhtaç diyet programlarınızda kuru meyveler büyük önem taşımaktadır.

Kuru meyveler, ara öğünlerde olduğu kadar ana öğünlerde de diyet programının amacına uygun miktarda tüketilerek vücudumuza büyük destek sağlarken, diyetin başarıya ulaşabilmesi için hayati öneme sahiptir. Lif açısından çok zengin içeriğe sahip kuru meyveler, sindirim siteminin dostudur.

www.kalitekayisi.com web mağazamızda sarı kayısı kurusu, gün kurusu kayısı, armut kurusu, kara erik kurusu, mürdüm eriği kurusu, kuru üzüm çeşitleri, vişne kurusu ve mayhoş kuru kayısı gibi yüksek kaliteli bir çok kuru meyve çeşidi bulunmaktadır. Siz de ara öğün çeşitliliğinizi arttırmak için www.kalitekayisi.com web mağazamızdan buraya tıklayarak hemen güvenilir alışveriş yapabilirsiniz.

Özellikle kilo kontrolü yapmak maksadıyla diyet programı uygulayanların tükettiği yüksek lif ve enerji oranına sahip kuru meyve miktarına dikkat etmesi büyük önem taşımaktadır. Kuru meyvelerin aşağıda belirtilen besin değerleri göz önünde bulundurulması kişiye özel olan diyet programlarının uygulanmasında elzemdir.

Tablo 1: Kuru meyveler ve besin değerleri

Kuru Meyveler Ara Öğünde Tüketilmesi Önerilen Günlük Miktar (Gr) (Kilo Kontrolü Amaçli Diyet) Enerji Değeri (Kcal)
Sarı Kuru Üzüm 15 46
Siyah Kuru Üzüm 15 47
Sarı Kuru Kayısı 20 50
Gün Kurusu Kayı 20 50
Kuru Erik 20 52
Kuru Dut 15 50

Yukarıda tabloda besin değerleri verilen kuru meyveleri kendi diyet programınıza ekleyebilir ve diyet tablonuzu lif ve vitamin açısından zenginleştirebilirsiniz. Örneğin ;

Diyet tablonuzu lif ve vitamin açısından zenginleştirmeniz için öneriler

  • Kuru meyvelerinizi yoğurt ile birlikte tüketmeniz daha uzun süre tokluk hissetmenizi sağlayabilir.
  • Kahvaltı öğününde mısır gevreği yada yulaflı kahvaltılık ürünü tüketiyorsanız üstüne kuru meyve parçaları sermeniz kahvaltınızı hem lif açısından zenginleştirirken, tokluk hissinizi arttırabilir.
  • Şeker ilavesi olmadan hazırladığınız hoşaflar ile günlük sıvı, vitamin ve mineral ihtiyacınızı destekler, daha zinde günler geçirebilirsiniz.

Sağlıksız ve yapay gıdaların her geçen gün sofralarımızda daha fazla yer alması toplum sağlığını düşürerek doğal ve sağlıklı gıdalara erişimi güçleştirmektedir. www.kalitekayisi.com bir alışveriş sitesi olmanın ötesinde “ kalite ” li kuru kayısı ve yöresel ürünlere erişim imkanını arttırmak ve sağlıklı gıdalara erişimi kolaylaştırmak için kurulmuş bir web sitesidir. Web mağazamızda sağlıklı ve tamamen doğal yollar ile hazırlanmış gün kurusu kayısı, pestil, sucuk, köme, kuru üzüm çeşitleri ,kayısı döneri, kayısı çikolatası, muska çeşitleri, kayısı lokum çeşitleri ve kompostoluk kuru meyve çeşitleri mevcuttur. Kaliteli, sağlıklı ve doğal gıda alışverişi için lütfen www.kalitekayisi.com   web mağazımı buradan ziyaret ediniz.

Bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı